Pomozme Adamovi splnit si jeho sen

Když jsme se v březnu seznámili s příběhem Adama Pešky, v naší škole jsme ihned cítili, že bychom mu moc rádi pomohli ke splnění jeho snu. Osobní setkání s ním a jeho rodinou nás v tom jen utvrdilo.

Adam se narodil v roce 1997 a první čtyři roky života byl úplně zdravý kluk. Pak začal klopýtat, padat, měl problémy s vyjitím schodů a špatně vstával ze země i ze židle. V necelých šesti letech mu bylo diagnostikováno genetické onemocnění svalová dystrofie Duchenne.

Ve svých dvaadvaceti letech je upoután na elektrický invalidní vozík, pohybuje jen prsty a hlavou a je zcela odkázán na pomoc druhých. Přes všechny nesnáze života však Adam dokázal vystudovat gymnázium v Hradci Králové a stát se úspěšným reprezentantem České republiky v boccie - paralympijském sportu pro lidi s nejtěžším postižením.

Adamovým největším snem je kvalifikovat se na Paralympijské hry do Tokia v roce 2020. Jeho rodina, přátelé, sportovní tým a řada dalších lidí se snaží Adamovi se splněním jeho snu pomoci. V rodině se vše točí kolem tréninků a soutěží, matka s Adamem absolvuje všechny tréninky a závody, otec mimo jiné vyrábí pro Adama různé speciální pomůcky, které mu umožňují hraní boccii, pomáhají i další členové rodiny a širší okolí.

Adam se nyní ve světovém žebříčku 180 nejlepších hráčů boccii v kategorii BC3 nachází na 5. místě. Má za sebou řadu velkých úspěchů - je mistrem ČR a vybojoval medailová a další cenná umístění na evropských i světových pohárech. Podmínkou účasti na paralympiádě je však získávání dalších bodů na mezinárodních turnajích. Náklady spojené s účastí na těchto akcích jsou velmi vysoké a podpora z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na vše nestačí. Proto se ZŠ TGM Borohrádek, organizátor projektu HeartHeroes - Hrdinové s dobrým srdcem, a Česká federace Spastic Handicap rozhodla Adamovi a jeho rodině pomoci se získáváním potřebných financí.

Dne 25. 6. 2019 se v Borohrádku uskuteční charitativní Běh pro Adama, do kterého se zapojí žáci a učitelé ZŠ TGM Borohrádek a CZŠ Borohrádek.

Česká federace Spastic Handicap vytvořila web o Adamovi a zřídila transparentní účet, na který může kdokoliv přispět částkou v jakékoli výši.

Věříme, že se nám společně podaří Adamovi splnit velký sen.

Web o Adamovi: https://www.adampeska.cz
Odkaz na transparentní účet: https://www.kb.cz/cs/transparentni-ucty/pro-adama-pesku-na-bocciu-ceska-federace-spastic-h