Exkurze do Meteopressu a TV Prima

Dne 30. 5. 2012 se mediální kroužek vydal na exkurzi do Meteopressu a TV Prima.

V rámci projektu Školní televize jako nástroj rozvoje klíčových kompetencí (reg. č. CZ.1.07/1.1.05/04.0030), který je od září 2011 realizován na ZŠ TGM Borohrádek, členové mediálního kroužku rozvíjejí své znalosti a dovednosti prostřednictvím videotvorby.

Součástí jedné z projektových aktivit byla exkurze do Prahy konaná dne 30. 5. 2012. Exkurze byla zahájena na pražském Barrandově, kde se nachází jeden z nejrozsáhlejších komplexů filmových ateliérů v Evropě. Součástí tohoto komplexu je i studio společnosti Meteopress, která se zabývá předpovědí počasí a spolupracuje např. s TV Nova.

Pracovníci Meteopressu seznamovali skupiny žáků nejen s metodikou předpovídání počasí, ale zejména s postupem natáčení předpovědí. V režii žáci sledovali principy klíčování obrazu, vkládání efektů či animací. Také zde pozorovali další skupinu, která ve studiu nacvičovala uvádění předpovědi počasí. Nelehkým úkolem byla již samotná orientace na mapě - tu totiž uvádějící vidí zrcadlově. Po tréninku následovalo opravdové natáčení, při kterém byly výstupy všech žáků zaznamenány.

V rámci exkurze se mediální kroužek dále vypravil do FTV Prima. Zde žáci navštívili studia, ve kterých se natáčí zpravodajské relace a další pořady, seznamovali se s fungováním režie, dodržováním vysílacího programu, tvorbou upoutávek na blížící se pořady, také si např. vyzkoušeli obsluhu čtecího zařízení.

Možnost nahlédnout do televizních studií a alespoň částečně vidět, co obnáší práce profesionála, byla pro žáky neocenitelnou zkušeností. Při natáčení rovněž nechyběly úsměvné situace. V blízké době žáci zpracují o exkurzi reportáž, kterou budete moci zhlédnout na těchto webových stránkách.

Fotografie z exkurze můžete zhlédnout zde.

Michal Přibyl | 03.06.2012 v 12:29